Pole tekstowe: Witamy w Górach Świętokrzyskich

 Przyroda i zabytki Gór Świętokrzyskich przyciągają licznych turystów pragnących je poznać i wypocząć w otoczeniu dziewiczej puszczy. Góry te nie są zbyt wysokie, można by je nawet uznać za wzgórza. Turyści chętnie odwiedzają znajdujące się tu zabytki i ślady dawnej kultury. Dzika przyroda, bogactwo flory i fauny chronione są prawem w utworzonym tu Świętokrzyskim Parku Narodowym i licznych rezerwatach. Obszar ten jest bardzo atrakcyjny turystycznie, posiada dobrą bazę noclegową, gastronomiczną i wiele atrakcji dla turystów.

 

 Położenie

 

Góry Świętokrzyskie położone są Polsce południowo-wschodniej. Zalicza się je do najstarszych pasm w Polsce, a także w Europie. Najwyższy szczyt tych gór (widoczna na jednym z powyższych filmów) to Łysica (612 m n.p.m.), położona w paśmie Łysogór. Nazwa Gór Świętokrzyskich pochodzi od klasztoru na Łysej Górze, gdzie przechowywane są relikwie drzewa Krzyża Świętego.

 

W centralnej części Gór Świętokrzyskich usytuowany jest Świętokrzyski Park Narodowy. W Górach Świętokrzyskich występują lasy jodłowe (Puszcza Jodłowa) i bukowe. W historycznych czasach teren Gór Świętokrzyskich słynął z ośrodków górnictwa rud żelaza, ołowiu i miedzi.

 

Kielce są gospodarczym i turystycznym centrum regionu świętokrzyskiego. Pozostałe większe miasta położone w okolicach Gór Świętokrzyskich to Ostrowiec Świętokrzyski Starachowice i Skarżysko-Kamienna. Najważniejsze ośrodki turystyczne to: Święta Katarzyna i Nowa Słupia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Krajobraz Gór Świętokrzyskich charakteryzują długie, prawie równoległe pasma, o lekko falistej linii grzbietowej, rozdzielone obniżeniami o szerokich i płaskich dnach. Pasmo Świętokrzyskie jest najwyższym i zwane jest Łysogórami, o długości ok. 15 km, z dwoma kulminacjami: Łysicą (612 m n.p.m.) i Łyścą zwanego Łysą Górą (595 m n.p.m.). Na Łyścu znajduje się klasztor i Święty Krzyż, od którego wzięły nazwę góry. Łysogóry mają zalesiony grzbiet, strome stoki, występują tu charakterystyczne gołoborza, produkt wietrzenia kwarcytów. Na szczególną uwagę zasługują też pasma zbudowane głównie z wapieni, położone na południowy-zachód od Kielc np. Pasmo Chęcińskie z Miedzianką, Górą Zamkową, Pasmo Zelejowej i Grządy Bolmińskie.

Flora i fauna

 

Obszar ten odznacza się bogactwem oraz odrębnością florystyczną wynikającą ze zróżnicowanych warunków geologicznych i glebowych.

Charakterystyczne dla tego regionu są bory jodłowe z domieszką sosny, świerka, buka, jarzębiny i jaworu. Na uwagę zasługuje modrzew polski na Górze Chełmowej oraz cisa. Występują tu licznie rośliny górskie np. paprotnik Brauna, arnika górska i liczne gatunki mchów i porostów. Na torfowiskach występują rośliny pochodzenia północnego takie jak: gniadosz królewski i bagnica torfowa.

Świat zwierzęcy reprezentują: dziki, borsuki, jelenie, sarny, lisy oraz ptaki: czarny bocian, kruk, puchacz, żuraw. Występuje tu wiele gatunków motyli i innych owadów.

W Świętokrzyskim Parku Narodowym oraz w rezerwatach znajdują się pod ochroną najbardziej wartościowe fragmenty przyrodnicze. Niedaleko Zagnańska rośnie najsłynniejszy dąb w Polsce - "Bartek".

Klimat

 

Klimat Gór Świętokrzyskich jest odmienny od otaczających je regionów. W porównaniu z Warszawą, średnia temperatura roczna jest o około od 1 do 2 °C niższa i wynosi około 6-7°C. W ciągu roku średnia suma opadów waha się od 650 do 900 mm. Najwyższe szczyty takie jak Łysica, śnieg pokrywa od listopada do kwietnia. Pokrywa śnieżna utrzymuje się średnio od 50 do 90 dni w ciągu całego roku. Porównując po raz kolejny Warszawę do Gór Świętokrzyskich, okres wegetacyjny w najwyższych partiach gór jest w krótszy o około 14 dni, z tego wynika że jest krótszy o 200 dni od okresu Wegetacyjnego w Warszawie. W Górach Świętokrzyskich można również zaobserwować zjawisko inwersji temperatur, tzn. że w najwyższych partiach gór temperatura powietrza może być nawet o 5 stopni wyższa niż na dnach dolin.

Turystyka

Turystyka w Górach Świętokrzyskich jest ważnym elementem całego regionu, ponieważ właśnie Góry Świętokrzyskie są miejscem, gdzie głównie koncentruje się ruch turystyczny. Pasma Gór Świętokrzyskich:

 

Pasmo główne

Pasmo Dobrzeszowskie

Pasmo Oblęgorskie

Wzgórza Tumlińskie

Pasmo Masłowskie

Łysogóry

Pasmo Jeleniowskie

Pasmo Klonowskie

Pasmo Bostowskie

Pasmo Zgórskie

Pasmo Posłowickie

Pasmo Dymińskie

Pasmo Daleszyckie

Pasmo Cisowskie

Pasmo Ociesęckie

Pasmo Orłowińskie

Pasmo Wygiełzowskie

Pasmo Kadzielniańskie

Pasmo Bielińskie

Grzbiet Bolechowicki

Pasmo Zelejowskie

Pasmo Chęcińskie

Grzywy Korzeczkowskie

Pasmo Brzechowskie

Pasmo Sieradowickie

Pasmo Pokrzywiańskie

Pasmo Iwaniskie

 

Indeks szczytów Gór Świętokrzyskich

       Zachodnia częsc

      Pasmo Masłowskie

Góra Ameliówka (Klonówka) 473m

Góra Domaniówka 418m

Góra Dabrówka 444m

Góra Wisniówka 470m

 

Pasmo Chęcińskie

Góra Zamkowa 356m

Góra Sosnowica 321m

Góra Gosćiniec 303m

Góra Rzepka 357m

 

Pasmo Zelejowskie

Góra Zelejowa 372m

 

Centralna częsć

 

Pasmo Łysogóry

Łysica 612m

Łysogóra 593m

Góra Agaty 611m

Góra Radostowa 451m

 Góra Chełmowa 351m

 

Pasmo Bielińskie

Góra Duża Skała 444m

 

Pasmo Bostowskie

 

Wschodnia częsć

 

Pasmo Jeleniowskie

Góra Szczytniak 522m

Góra Witosławska 491m

Góra Jeleniowska 535m

Góra Skoszyńska  453m

 

 

Południowa częsć

 

Pasmo Posłowicko - Dymińskie

Góra Telegraf 406m

Góra Pierscienica 365m

Góra Biesak 391m

 

Pasmo Daleszyckie

Góra Jabłonna 316m

 

Pasmo Orłowińskie

Góra Dąbrowa  450m

 

Pasmo Cisowskie

Góra Włochy 427m

 

Pasmo Ocięsęckie

Góra Sterczyna 338m

Góra Igrzyczna 338m

 

Pasmo Iwaniskie

 

Pasmo Wygiezłowskie

 

Pasmo Bielińskie

Góra Duża Skała 444m

 

 

Północna częsć

 

Pasmo Klonowskie

Góra Barcza 465m

Góra Ostra 408m

Góra Czostkowa 428m

Góra Bukowa 482m

 

Pasmo Oblęgorskie

Góra Sieniewska 444m

Góra Barania 427m

Góra Pieprzowa 395m